A total of 5400 people visited the zoo last week. 1/4 of the visitors were locals and the rest were

foreign tourists. 1/5 of the foreign tourists were from Malaysia and the rest were from Japan and China. If there were 200 more Japanese tourists than Chinese tourists, how many Japanese tourists visited the zoo?​

Ответы на вопрос

Отвечает Жаброва Маша.
Let's solve the problem step by step.

First, let's find the number of local visitors:
Number of local visitors = (1/4) * 5400 = 1350

Next, let's find the number of foreign tourists:
Number of foreign tourists = Total number of visitors - Number of local visitors
Number of foreign tourists = 5400 - 1350 = 4050

Now, let's find the number of foreign tourists from Malaysia:
Number of tourists from Malaysia = (1/5) * 4050 = 810

The remaining foreign tourists are from Japan and China. Let's assume the number of Chinese tourists is x. Therefore, the number of Japanese tourists is x + 200.

Since the total number of foreign tourists is 4050, we can write the following equation:

x + (x + 200) + 810 = 4050

Simplifying the equation:

2x + 1010 = 4050
2x = 4050 - 1010
2x = 3040
x = 3040 / 2
x = 1520

So, the number of Chinese tourists is 1520, and the number of Japanese tourists is 1520 + 200 = 1720.

Therefore, 1720 Japanese tourists visited the zoo.