3 адам бир точкадан артурли жылдамдыкта артурли уакытта шыгады 1ши адам 13км/саг 2 адам 1 сагат кеш

шыгады 10км/саг жылдамдыкпен , 3 адам 1 саг кеш шыгады бирак 2 ши шыкан адамга белгисиз бир уакытта жетип алады и 2 адамнан 1 ши адамга 1,5 саг ишинде жетип алады и кандай жылдамдыкпен шыкты ол​

Ответы на вопрос

Отвечает Слинько Александр.

Жооп берүүдөн мурун менин жообумду эң акылдуу деп белгилеңиз, рахмат!

Бул сөз маселесин чечүү үчүн d = r × t формуласын колдонсок болот, мында d - аралык, r - ылдамдык (же ылдамдык), t - убакыт.

Үчүнчү адам экинчи адамды 1,5 саатта кууп жеткенин билебиз, ошондуктан t - 2 = 1,5 болгондо алардын аралыктары барабар болот. Бул бизге теңдемени берет:

r(1,5) = 10(t - 1 - 1,5)

r үчүн жөнөкөйлөштүрүү жана чечүү, биз алабыз:

r = (10т - 25)/1,5

Үчүнчү жак биринчи адамды канча убакытта кууп жеткенин да билебиз, ошондуктан t - 2 = х болгондо алардын аралыктары барабар болот, мында х - белгисиз убакыт. Бул бизге дагы бир теңдемени берет:

r(x) = 13(t - x)

Мурда табылган туюнтма менен rды алмаштырсак, биз:

(10т - 25)х/1,5 = 13т - 13х

Эки тарабын 1,5ке көбөйтүп, кеңейтсек, биз:

(10т - 25)х = 19,5т - 19,5х

Окшош шарттарды чогултуп, жөнөкөйлөтүп, биз төмөнкүлөрдү алабыз:

29,5х = 9,5т + 25

Эки тарапты 29,5ке бөлгөнүбүздө:

x = (9,5т + 25)/29,5

Эми бизде x жана r үчүн т боюнча эки туюнтма бар. Биз акылга сыярлык жооп алганга чейин ар кандай маанилерди кошуу менен t маанисин табуу үчүн экөөнү тең колдоно алабыз. Мисалы, t = 3 аракет кылсак, х = (9,5 × 3 + 25)/29,5 ≈ 1,78 жана r = (10 × 3 - 25)/1,5 ≈ 6,67 алабыз.

Бул үчүнчү адам болжол менен 6,67 км/саат ылдамдыкта кетип, биринчи адамды 1,78 саатта кууп жеткенин билдирет.