Ap-=? a1=1 a16=76 answer the questions ​


Ответы на вопрос

Отвечает Васин Сашка.

I assume you are asking about an arithmetic progression (AP), where a1 is the first term and a16 is the 16th term.

To find the common difference (d) of the AP, we can use the formula:

a16 = a1 + (n - 1)d

where n is the number of terms between a1 and a16. In this case, n = 16 - 1 = 15.

Substituting the given values, we get:

76 = 1 + 15d

Solving for d, we get:

d = 5

Now that we know the common difference, we can find the nth term (an) of the AP using the formula:

an = a1 + (n - 1)d

Substituting n = 16 and d = 5, we get:

a16 = 1 + (16 - 1)5 = 80

Therefore, a16 = 80.

Note: It's not clear what the question is asking for when it says "Ap-=?". If you clarify, I can try to provide a more specific answer.