1) (1/6 - 1/3) х (-18) 2)-24 х (5/12 - 3/4 + 5/6) Помогите пожалуйста!


Ответы на вопрос

Отвечает Гайнигалимов Данис.
(1/6-2/6)*(-18)=-1/6*(-18)=3
-24*(5/12-9/12+10/12)=
-24*(4/12)=-8
Отвечает Романова Ангелина.
  1. (1/6 - 1/3) х (-18)

First, we need to simplify the expression inside the parentheses:

1/6 - 1/3 = (1-2)/6 = -1/6

Now we can substitute this value into the expression:

(-1/6) x (-18) = 3

Therefore, the solution is 3.

  1. -24 х (5/12 - 3/4 + 5/6)

First, we need to find a common denominator for the fractions inside the parentheses. The least common multiple of 12, 4, and 6 is 12, so we can rewrite the expression as:

-24 x (5/12 - 9/12 + 10/12)

Next, we can simplify the expression inside the parentheses:

5/12 - 9/12 + 10/12 = 6/12 = 1/2

Now we can substitute this value into the expression:

-24 x (1/2) = -12

Therefore, the solution is -12.