Салмағы 60 г W=5% тұз қышқылының ерітіндісіне барий гидроксиді қосылды. тұздың массасын есептеңіз​


Ответы на вопрос

Отвечает Энс Ксюша.

Ответ:

Объяснение:

Барий гидроксиді (Ba(OH)2) тұз қышқылымен (HCl) әрекеттескенде түзілетін тұздың массасын есептеу үшін реакцияның теңдестірілген химиялық теңдеуін анықтап, реакцияның стехиометриясын есептеу керек.

Ba(OH)2 және HCl арасындағы реакцияның теңдестірілген химиялық теңдеуі:

Ba(OH)2 + 2HCl → BaCl2 + 2H2O

Теңдеуден Ba(OH)2 мен BaCl2 қатынасы 1:1 екенін көреміз. Бұл реакцияға түскен әрбір 1 моль Ba(OH)2 үшін 1 моль BaCl2 түзілетінін білдіреді.

Алдымен 60 г ерітіндідегі HCl моль санын есептеу керек:

HCl моль саны = (HCl массасы) / (HCl молярлық массасы)

HCl молярлық массасы шамамен 36,46 г/моль.

HCl моль саны = (0,05 * 60 г) / 36,46 г/моль = 0,0819 моль

Ba(OH)2 мен BaCl2 қатынасы 1:1 болғандықтан, BaCl2 түзілетін моль саны да 0,0819 моль.

Әрі қарай, BaCl2 молярлық массасын есептеу керек:

BaCl2 молярлық массасы = (Ва молярлық массасы) + 2 * (Cl молярлық массасы) = (137,33 г/моль) + 2 * (35,45 г/моль) = 208,23 г/моль

Енді біз түзілген BaCl2 массасын есептей аламыз:

BaCl2 массасы = (BaCl2 мольдерінің саны) * (BaCl2 молярлық массасы) = 0,0819 моль * 208,23 г/моль = 17,03 г

Сондықтан 60 г 5% HCl ерітіндісі барий гидроксидімен әрекеттескенде түзілетін тұздың (BaCl2) массасы 17,03 г құрайды.