1.зат молшерынын танбасы? 2.зат молшерынын олшем бирлигы? 3.авогадро турактысы? 4.зат молшерин

аныктауга арналган 3 формула? Срочно пожалуйста помогите. Химия урок​

Ответы на вопрос

Отвечает Рыбников Антон.

Ответ:

Химия-ғылымында сандық қатынастар жиі колданылады. Мысалы, затта қанша моллекула бар, ал молекулаларда қанша атом болады деген сұрақтардың шешімін табу үшін химияда «моль» деген түсінік қолданылады.

Зат формуласы C Сu H2O CO2

ν, моль 1 1 1 1

Құрылымдық бірлігі атом молекула

N 6,022*1023 6,022*1023

Mr' 12 64 18 44

M, г/моль 12 64 18 44

m, г 12 64 18 44

Моль - зат мөлшерінің өлшемі, ол ν ("ню") грек әрпімен белгіленеді. Сендер физика курсынан «Авогадро саны» деген түсінікпен таныссыңдар: NA = 6,022 141 29(27)×1023 моль−1

{\displaystyle M={\frac {m}{n}}}{\displaystyle M={\frac {m}{n}}}

{\displaystyle n={\frac {M}{m}}}{\displaystyle n={\frac {M}{m}}}

{\displaystyle m={M}\cdot {\nu }}{\displaystyle m={M}\cdot {\nu }}

{\displaystyle \nu ={\frac {N}{N_{A}}}}{\displaystyle \nu ={\frac {N}{N_{A}}}}

{\displaystyle N={\nu }\cdot {N_{A}}}{\displaystyle N={\nu }\cdot {N_{A}}}

Кез келген заттың 1 молінде Авогадро санындай құрылымдық бірліктер (атом, молекула) болады. Олай болса «моль» дегеніміз Авогадро санындай құрылымдык бірлігі бар зат мөлшері.

Олай болса 64 г мыста, 18 г суда, 44 г көмірқышкыл газындағы құрылымдық бөлшектердің саны 12 г көміртекте болатын атомдар сандарымен бірдей, сондықтан моль дегеніміз - құрамында 12 г көміртекте болатын атомдар санына тең құрылымдық бөлшектер (атомдар, молекулалар) болатын заттың мөлшері.

Заттың 1 молінің массасын молярлық масса деп атайды, ол М әрпімен белгіленеді, өлшемі г/моль. Оның сандық мәні салыстырмалы молекулалық массаға тең.[1]