Three business partners, Kevin, John and Margaret, put money into a business in the ratio 3: 4:5.

They shared any profits in the same ratio. Last year, Margaret received £3400 profit. How much did Kevin and John receive last year?

Ответы на вопрос

Отвечает Муранов Николай.

Kevin - 3x

John - 4x

Margaret - 5x = 3400

5x = 3400

x = 3400 ÷ 5

x = 680

680 × 3 = 2040 (£) - Kevin received

680 × 4 = 2720 (£) - John received