Помогите срочно, плис 28/47 - (x-4/47)=9/47


Ответы на вопрос

Отвечает Калашникова Карина.

To solve the equation \( \frac{28}{47} - \left(\frac{x - 4}{47}\right) = \frac{9}{47} \), you can follow these steps:

Step 1: Isolate the term with the variable (x) on one side of the equation.

\(\frac{28}{47} - \frac{x - 4}{47} = \frac{9}{47}\)

Step 2: Subtract \(\frac{28}{47}\) from both sides to isolate \(-\frac{x - 4}{47}\) on the left side.

\(-\frac{x - 4}{47} = \frac{9}{47} - \frac{28}{47}\)

Step 3: Simplify the right side by subtracting the fractions.

\(-\frac{x - 4}{47} = -\frac{19}{47}\)

Step 4: To isolate \(x\), multiply both sides of the equation by -47 to cancel out the denominators.

\(-47 \cdot \left(-\frac{x - 4}{47}\right) = -47 \cdot \left(-\frac{19}{47}\right)\)

This simplifies to:

\(x - 4 = 19\)

Step 5: Finally, add 4 to both sides to solve for \(x\):

\(x = 19 + 4\)

So, the solution is:

\(x = 23\)