2. Найдите: а) 40% от 58; b) 350% от 30;​


Ответы на вопрос

Отвечает Зайцев Никита.

Ответ:

One is a modern town only 160 years old, the other an ancient city which was built 2,000 years ago. One is home to a few thousand families and nature lovers while the other is home to a rich history, culture and an energetic lifestyle.

Пошаговое объяснение:

Verona, Italy The ancient city of Verona is situated by the Adige River in the north of Italy. It is a large cosmopolitan city and it is famous for its ancient city walls, towers and bridges and palaces. Thousands of tourists walk around the narrow streets in the summer. They can shop in the fashionable boutiques and at the local markets. They can even see Juliet's balcony - Verona was the home of Shakespeare's Romeo and Juliet. There are also a lot of restaurants that serve local or international dishes and trendy nightclubs and cafés. Verona is an exciting city for both locals and tourists.

Отвечает Сезонова Екатерина.

Ответ:

40% это 0,4 от единицы. 350% это 3,5 от единицы.

58*0,4=23,2

30*3,5=105

Пошаговое объяснение:

по пропорции

1) 58_100%

     х_40%

х=(58*40%)/100%=23,2

2) 30_100%

     х_350%

х=(30*350%)/100%=105