bir nasos hovuzu 6 saata doldurur, 8saata boşaldir. Birinci nasos 4 saata,sonra ikinci nasos 2saata

işlese, hovuzun hansi hissesi dolmamiş qalar?​

Ответы на вопрос

Отвечает Терентьева Настюша.
Havuza 48 litre diyelim
Bu durumda birinci musluk saatte 8litre su akıtır, ikinci musluk ide saatte 6 litre boşaltır. O zaman,
8.4 32 litre su akıtılır ve 6.2 12 tre su boşaltılır. Toplamda 32-12 20 litr su dolmuş, 48 - 20= 28 litresi de boş kalmış oldu. Havuzun 28/48= 7/12 kadarlık kısmı boştur.