Which statement correctly explains how Kasi could find a solution to the following system of linear

equations using elimination? 1-4g-15h=-17 -g+5h=13

Ответы на вопрос

Отвечает Шляховой Даниил.
{ 1-4g-15h=-17
{ -g+5h=13

{ -4g - 15h = -17 + 1
{ -g + 5h = 13

{ -4g - 15h = -16
{ -g + 5h = 13 |•3

{ -4g - 15h = -16
{ -3g +15h = 39

-4g - 15h - 3g + 15h = -16 + 39
-7g = 23
g = 23 : (-7)
g = -23/7 = -3 2/7

{ -4g - 15h = -16
{ -g + 5h = 13 | • (-4)

{ -4g - 15h = -16
{ 4g - 20h = -52

-4g - 15h + 4g - 20h = -16 - 52
-35h = -68
h = -68 : (-35)
h = 1 33/35



Control
-(-3 2/7) + 5 • 1 33/35 =
= 23/7 + 68/7 =
= 91/7 = 13