Hello. It is very important that I have a question, I hope you will explain. 'After giving a

third of the boy's stationery to a friend and 6 to his brother, 12 stays left. How many stacks did the boy have before?​

Ответы на вопрос

Отвечает Юшко Денис.

Ответ:

27

Пошаговое объяснение:

6+12=18

18/2=9

9*3=27

Отвечает Сушко Алина.

Solution:

1)12+6=18

2)x-1/3x=18

2/3x=18

x=18×3/2

x=27

Answer:27stacks

Please mark the answer with five stars

And please mark the answer as the best