Select three ratios that are equivalent to 4:3. Choose 3 answers: 8:6 9:12 20:15 32:24 36:28


Ответы на вопрос

Отвечает Барсянин Максим.

8/6 = (4 * 2)/(3 * 2)

2 = 2, true

9/12 = (4 * 9/4)/(3 * 4)

9/4 != 4, false

20/15 = (4 * 5)/(3 * 5)

5 = 5, true

32/24 = (4 * 8)/(3 * 8)

8 = 8, true

36/28 = (4 * 9)/(3 * 28/3)

4 != 28/3, false

Answers: 8/6, 20/15, 32/24.