Un dreptunghi are lungimea egala cu 700 m, iar latimea egala cu trei sferturi din lungime.

Perimetrul unui pătrat reprezintă 50% din perimetrul acestui dreptunghi. Ce lungime are latura pătratului? te rog este urgent!

Ответы на вопрос

Отвечает Федів Антон.

Ответ:

306,25m

Пошаговое объяснение:

a (m) - lungimea dreptunghiului

b (m) - latimea dreptunghiului

c (m) - latura patratului

1) b=3/4*700=525m

2) P(d)=2a+2b=2*700+2*525=2450m - perimetrul dreptunghiului.

3) P(p)=0,5*P(d)=0,5*2450=1225m perimetrul patratului.

4) c=P(p)/4=1225/4=306,25m