A 20 foot cable is attached to the ground from the top of a telephone pole. If it reaches the

ground 13 feet from the base of the pole, what is the angle created between the ground and the cable?

Ответы на вопрос

Отвечает Ставер Ирина.

Ответ:

60.87 degrees

Объяснение:

To find the angle created between the ground and the cable, we can use the Pythagorean theorem. Let's call the angle "x". Then, we have:

20^2 = 13^2 + (20 * sin(x))^2

Expanding the right side of the equation and solving for sin(x), we get:

sin(x) = sqrt(400 - 169) / 20

Taking the inverse sine (arcsin) of both sides, we get:

x = asin(sqrt(231) / 20)

Finally, converting from radians to degrees:

x = asin(sqrt(231) / 20) * 180 / pi

x = approximately 60.87 degrees.

So the angle created between the ground and the cable is approximately 60.87 degrees.