5. How many ml of 0.1 N H3PO4 solution can be prepared from 80 ml of 0.75 N solution of H3PO4?


Ответы на вопрос

Отвечает Зуева Валерия.

Ответ:

C1V1 = C2*V2

V2 = 0,75*80/0,1 = 600мл