6. Массасы 10 г натрий гидроксидi мен 19,6 г күкiрт кышкылын әрекеттестiргенде тузілген тұздын

массасын анықтаңыз.​

Ответы на вопрос

Отвечает Борзикова Дарья.
Сіз 10 грамм сода (NaOH) мен 19,6 грамм күкірт (CuSO4) арасындағы реакцияда анықталған тұздың массасын табу керек.

Сода (NaOH) молекулярлық массасын анықтау үшін:

NaOH = Na (22,99 г/моль) + O (16,00 г/моль) + H (1,01 г/моль) = 40 г/моль

Күкірт (CuSO4) молекулярлық массасын анықтау үшін:

CuSO4 = Cu (63,55 г/моль) + S (32,07 г/моль) + O (16,00 г/моль, 4 атом CuSO4 ішінде) = 159,55 г/моль

Сондай-ақ, сіздің берген массалардың өзінде қанша моль барлығын табамыз:

NaOH мольдері = масса / молекулярлық масса = 10 г / 40 г/моль = 0,25 моль NaOH

CuSO4 мольдері = масса / молекулярлық масса = 19,6 г / 159,55 г/моль = 0,123 моль CuSO4

Реакция тақырыбындағы теорияға сәйкес, 1 моль NaOH күкіртке 1 мольге тең, сондықтан олардың арасындағы ұдайыны 1:1. Сондықтан аяқталған тұздың мольдері менімсетілген реагенттің мольдерімен бірдей, олайда 0,123 моль.

Сонымен қатар, жасалған тұздың массасын анықтау үшін:

Туздың массасы = мольдері * молекулярлық масса = 0,123 моль * 159,55 г/моль = 19,62 грамм

Сіз берген реакцияның нәтижесі ретінде жасалған тұздың массасы барысында 19,62 грамм болады.