Обчисліть Об'єм газу , що виділиться внаслідок дії хлоридною кислоти масою 91,25 г з масовою

часткою 10 % на натрій карбонат масою 33,125 г з масовою часткою домішок 4% .

Ответы на вопрос

Отвечает Абрукова Таня.

Дано:

m р-ра HCl = 91,25 г

ω HCl = 10% или 0,1

m р-ра Na₂CO₃ = 33,125

ω Na₂CO₃ = 100 - 4 = 96% или 0,96

V CO₂ - ?

Решение:

2HCl + Na₂CO₃ ⇒ 2NaCl + H₂O + CO₂↑

m HCl = m р-ра · ω = 91,25 · 0,1 = 9,125 г

m Na₂CO₃ = m р-ра · ω = 33,125 · 0,96 = 31,8 г

M HCl = 36,5 г/моль, M Na₂CO₃ = 106 г/моль

n HCl = m/M = 9,125/36,5 = 0,25 моль, - недостаток

n Na₂CO₃ = m/M = 31,8/106 = 0,30 моль - избыток

1 моль Na₂CO₃ реагирует с 2 моль HCl

0,3 моль Na₂CO₃ реагирует с x моль HCl

X=2·0,3/1=0,6 моль

0,6>0,25, кислота в недостатке, а соль в избытке, поэтому считаем по кислоте

n CO₂ =  1/2n HCl = 0,125 моль (по реакции)

V CO₂ = n · Vm = 0,125 · 22,4 = 2,8 л

Ответ : 2,8 л