2. Which of the following elements lose electrons when react with each other potassium and iodine,

sulfur and sodium, magnesium and oxygen, fluorine and lithium. Көмекккк​

Ответы на вопрос

Отвечает Юнусов Эмиль.
2K + I2= 2KI
K^0-e=K^+1 oxidation
I2^0+2e=2I^-1 reduction
Potassium loses 1 electron
S+2Na=Na2S
S^0+2e=S^-2 reduction
Na^0-e=Na^+1 oxidation
Sodium also loses 1 electron
2Mg+O2=2MgO
Mg^0-2e=Mg^+2 oxidation
O2^0+4e=2O^-2 reduction
Magnesium loses 2 electrons
F2+2Li=2LiF
F2^0+2e=2F^-1 reduction
Li^0-e=Li^+1 oxidation
Lithium loses 1 electron

Answer: K, Na, Mg, and Li