1. Орынбасу реакциясы A) HCl + AgNO3=AgCl + HNO3 B) 2H2 + O2 =2H2O C) Mg + 2HCl =MgCl2 + H2 D) 2HgO

=2Hg + O2 E) 2Fe(OH)3 =Fe2O3 + 3H2O ​

Ответы на вопрос

Отвечает Слободян Танька.

A) HCl + AgNO3 = AgCl + HNO3 (Silver chloride and nitric acid are formed)

B) 2H2 + O2 = 2H2O (Water is formed)

C) Mg + 2HCl = MgCl2 + H2 (Magnesium chloride and hydrogen gas are formed)

D) 2HgO = 2Hg + O2 (Mercury and oxygen gas are formed)

E) 2Fe(OH)3 = Fe2O3 + 3H2O (Iron(III) oxide and water are formed)