Завдання для 1. За якими ознаками хімічні елементи об'єднані: а) в родину лужних еле- ментів; б) у

родину галогенів? 2. Напишіть рівняння реакцій, що ілюструють хімічні властивості галогенів. 3. Які властивості галогенів засвідчують, що вони є типовими неметалами? 4. За якими ознаками галогени відрізняються: а) один від одного; б) від лужних металів? Відповідь мотивуйте. 5. Схарактеризуйте хімічні властивості брому. Сформулюйте закономір- ність зміни властивостей галогенів зі збільшенням відносної атомної маси. 6. Визначте, до якої родини належить хімічний елемент, якщо формула його оксиду RO. Напишіть рівняння реакції, яка ілюструє хімічні власти- вості цього оксиду.​

Ответы на вопрос

Отвечает Бродаков Александр.

Відповідь

Вправа 1. Кожна родина характеризується спільними властивостями як елементів, так і утворених ними сполук.

а) Лужні елементи — активні металічні елементи, у сполуках виявляють валентність І. Прості речовини, утворені ними,— типові метали, які мають подібні фізичні і хімічні властивості (активно взаємодіють з водою, галогенами та іншими речовинами) й утворюють основні оксиди R2O та відповідні їм гідроксиди складу ROH.

б) Галогени — активні неметалічні елементи. Усі галогени здатні виявляти валентність І. Прості речовини, утворені ними, — типові неметали, які мають подібні фізичні і хімічні властивості (взаємодіють з металами та з багатьма неметалами) і утворені двохатомними молекулами.

Вправа 2. Взаємодіють з воднем, утворюючи гідроген галогеніди (галогеноводні), водні розчини яких є кислотами.

Cl2 + H2 = 2HCl

Взаємодіють з багатьма неметалами.

2Р + 3Cl2 = 2PCl3

Взаємодіють з металами, утворюючи солі.

2Na + Cl2 = 2NaCl

Вправа 3. Леткі сполуки з Гідрогеном утворюють тільки неметали. Властивості галогенів утворювати леткі сполуки з Гідрогеном засвідчують, що вони є типовими неметалами.

Вправа 4.

а) відмінність між галогенами проявляляється в тому, що спільні для них властивості у різних галогенів виражені різною мірою: зі збільшенням відносної атомної маси цих елементів забарвлення простих речовин, які вони утворюють, темнішає й закономірно змінюється агрегатний стан - від газів через рідину до твердої речовини.

б) за властивостями прості речовини-галогени протилежні лужним металам: якщо галогени - типові неметали, то лужні метали - типові метали.

Вправа 5.

Бром взаємодіє з воднем під час нагрівання, утворюючи гідроген галогеніди (галогеноводні), водні розчини яких є кислотами.

Br2 + H2 = 2HBr

Бром взаємодіє з багатьма неметалами.

2Р + 3Br2 = 2PBr3

Бром взаємодіє з металами, утворюючи солі.

2Na + Br2 = 2NaBr

Із збільшенням відносної атомної маси хімічна активність галогенів послаблюється.

Вправа 6.

Хімічний елемент R належить до родини лужних елементів, прості речовини яких є типовими металами, які мають подібні фізичні і хімічні властивості й утворюють основні оксиди R2O та відповідні їм гідроксиди складу ROH.

R2O + H2O = 2ROH