Виконати дії .Допоможіть, будь ласка! 15: (3 12/17+2 5/17)+ (4,2-2 3/5):4=


Ответы на вопрос

Отвечает Белова Полина.

First, let's simplify the expression in the parentheses:

3 12/17 + 2 5/17 = 3 + 2 + 12/17 + 5/17 = 5 + 17/17 = 6

Next, let's simplify the expression in the other set of parentheses:

4.2 - 2 3/5 = 4 + 0.2 - 2 - 0.6 = 1.6 - 0.4 = 1.2

So now we have:

15: 6 + 1.2/4

Let's simplify the fraction:

1.2/4 = 0.3

So now we have:

15: 6 + 0.3

Let's add 6 and 0.3:

6 + 0.3 = 6.3

So the final answer is:

15: 6.3 = 2.38095238... (rounded to 9 decimal places)