672-(х-48) =513 як????​


Ответы на вопрос

Отвечает Баранов Валерий.

Ответ:

672-(х-48) =513 ;

х-48 = 672 - 513 ;

х-48 = 159 ;

х = 159 + 48 ;

х = 207 .

Перевіряємо : 672−(207−48) = 513 .

Відповідь : х = 207 .

Отвечает Котовский Плюша.
To solve the equation 672-(х-48) = 513, we can start by distributing the negative sign to the terms inside the parentheses:

672 - х + 48 = 513

Next, we can combine like terms:

720 - х = 513

To isolate х, we can subtract 720 from both sides of the equation:

-х = 513 - 720

Simplifying the right side of the equation gives:

-х = -207

Finally, we can solve for х by multiplying both sides of the equation by -1:

х = 207

Therefore, the solution to the equation is х = 207.