6. An electrical goods shop reduces all of its price by 20% in a sale. a) Find the sale price of

a television originally priced at £350. b) Find the original price of a radio that is £68 in a sale. ​

Ответы на вопрос

Отвечает Мышковец Александра.

a) £350 * (100% - 20%) / 100% = £350 * 0.8 = £280 -- sale price

b) £68 / (100% - 20%) * 100% = £68 / 0.8 = £85 -- original price