9-2 1.2:3 3\4-(2 1.2-1 1\3)*12=


Ответы на вопрос

Отвечает Оловянникова Елизавета.

Ответ:

9 - 2 x 1,2 : 3 x 3/4 - ( 2 x 1,2 - 1 x 1/3 ) x 12 = -16,4

Пошаговое объяснение:

1) 2 x 1,2 = 2,4

2) 1 x 1/3 = 1/3

3) 2,4 - 1/3 = 2 целых 2/5 - 1/3 = 2 целых 6/15 - 5/15 =  2 целых 1/15

4) 2 x 1,2 = 2,4

5) 2,4 : 3 = 0,8

6) 0,8 x 3/4 = 0,8 x 0,75 = 0,6

7) 2 целых 1/15 x 12 = 31/15 x 12 = 124/5 = 24,8

8) 9 - 0,6 = 8,4

9) 8,4 - 24,8 = - ( 24,8 - 8,4 ) = - 16,4

Отвечает Ербатырова Дильназ.

Let's break down the problem step by step:

  1. Convert mixed numbers to improper fractions:
  • 2 1/2 = 5/2
  • 1 1/3 = 4/3
  • 3 3/4 = 15/4
  1. Simplify the expression inside the parentheses:
  • (2 1/2 - 1 1/3) * 12 = (5/2 - 4/3) * 12
  • To subtract fractions with different denominators, we need to find a common denominator first. The least common multiple of 2 and 3 is 6.
  • (5/2 - 4/3) * 12 = (15/6 - 8/6) * 12 = (7/6) * 12 = 14
  1. Substitute the simplified expression into the original expression:
  • 9 - 2 1/2 : 3 3/4 - (2 1/2 - 1 1/3) * 12 = 9 - 5/2 : 15/4 - 14
  • Perform the multiplication first:
  • 9 - 5/2 : 15/4 - 14 = 9 - 2.5 : 3.75 - 14
  • Perform the division next:
  • 9 - 2.5 : 3.75 - 14 = 9 - 0.6666666666666666 - 14
  • Perform the subtraction:
  • 9 - 0.6666666666666666 - 14 = -5.666666666666666

Therefore, the final answer is -5.666666666666666.