Найти уравнение медиану cd треугольника abc, где a(-1;-1), b(3;-1),c(1;3)


Ответы на вопрос

Отвечает Martirosyan Ani.

Ответ:

1/16 ÷ 1/81 + - 1/8

To find:  multiplicative inverse

Solution:

a multiplicative inverse  is basically a reciprocal

Multiplicative inverse of number  is the number which if multiplied by original number result in 1

1/16 ÷ 1/81 + -1/8

1/16 ÷ 1/81 = 81/16

+ - 1/8 = - 1/8

81/16 - 1/8

= 81/16 - 2/16

= (81 - 2)/16

= 79/16

Multiplicative inverse = 16/79