Сумесь натрый-хларыду і натрый-сульфату масай 2,00г растварылі ў вадзе. Да раствору дабавілі лішак

барый-хларыду, у выніку чаго выпаў белы асадак масай 2,33г. Вызначце масавую долю натрый-хларыду ў зыходнай сумесі.

Ответы на вопрос

Отвечает Shcheglov Maksim.

Протекает только такая реакция:
Na₂SO₄+BaCl₂=BaSO₄↓ +2NaCl
n(BaSO₄)=m/M=2,33/233=0,01 моль
n(Na₂SO₄)=0,01 моль
m(Na₂SO₄)=n*M=0,01*142=1,42 г
1,42/2*100%=71% Na₂SO₄
100-71=29% NaCl в смеси