66.6 g Ca(OH)2 tarkibidagi atomlar sonini toping A) 2.709*10²⁴B) 5.418*10²³C) 6.5016*10²⁴D)

1.33644*10²⁵​

Ответы на вопрос

Отвечает Врабий Анастасия.

Ответ:B

Объяснение:Kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2) tarkibidagi atom sayısı:

1 kalsiyum atomu (Ca)

2 hidrojen atomu (H)

2 hidroksil grup (OH), her biri 1 oksijen (O) atomu ve 1 hidrojen (H) atomu içerir.

Toplam atom sayısı: 1 + 2 + (2 * 3) = 1 + 2 + 6 = 9

Ancak, moleküldeki oksijen (O) atomlarını da hesaba katmanız gerekiyor. Her hidroksil grubunun (OH) içinde birer oksijen atomu bulunmaktadır. Toplamda 2 hidroksil grubu olduğunda, 2 * 2 = 4 oksijen atomu bulunur.

Sonuç olarak, kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2) molekülünde toplam 9 + 4 = 13 atom bulunmaktadır.

Verilen seçeneklere göre en yakın sonuç "B) 5.418*10²³" seçeneği gibi görünüyor.