Яку масу глюкози можна добути з 35 кг картоплі масова частка крохмалю в якій становить 22%. Якщо

врахувати що весь крохмаль перетвориться на глюкозу. Ответ напишите на аркуше в форме задачи!

Ответы на вопрос

Отвечает Ганиева Тансылу.

3.2%

Объяснение:

dilute sulfuric acid reacts with zinc to produce hydrogen

zn + h2so4 = znso4 + h2

find the mass of gas released

n (h2) = n (zn) = m (zn) / mr (zn) = 13/65 = 0.2 mol

then the mass of hydrogen m (h2) = n * mr = 0.2 * 2 = 0.4 g

mass of solution at the end of the reaction

m (solution) = m (solution h2so4) + m (zn) - m (h2) = 1000 + 13-0.4 = 1012.6 gr

we put in a mass of zinc sulfate

n (znso4) = n (zn) = 0.2 mol

m (znso4) = n * mr = 0.2 * (65 + 32 + 64) = 32.2 gr

then the mass fraction of sulfate w = m (znso4) * 100% / m (solution) = 32.2 * 100 / 1012.6 = 3.2%