До розчину натрій карбонату масою 318 г з масовою часткою солі 20 % долили розчин нітратної

кислоти. Обчисліть об'єм газу (н.у.). що виділився під час реакції

Ответы на вопрос

Отвечает Аксёнова Оксана.

1. Обчислюємо масу натрій карбонату в розчині масою 318 г.

m(Na2СO3)=m(розчину)•ω(Na2СO3)=318 г•0,2 =63,6 г.

2. Обчислюємо кількість речовини натрій карбонату масою 63,6 г за формулою v=m/M, де M=Mr г/моль.

Mr(Na2CO3)=2•Ar(Na)+Ar(C)+3•Ar(O)=2•23+12+3•16=106,  

M(Na2CO3)=106 г/моль.

v(Na2CO3)=m(Na2CO3) : M(Na2CO3)=63,6 г : 106 г/моль=0,6 моль

3. Записуємо рівняння реакції: Na2СО3+2HNO3=2NaNO3+CO2↑+H2O  

Мольні співвідношення речовин показують коефіцієнти рівняння.  

Прореагувало 1 моль натрій карбонату Na2СО3 з утворенням 1 моль карбон (IV) оксиду СO2, кількості речовини однакові, тому  

v(CO2)=v(Na2СO3)= 0,6 моль.

4. Обчислюємо об'єм карбон (IV) оксиду кількістю речовини 0,6 моль за формулою V=v•VM, де VM - постійна величина і за н.у. дорівнює 22,4 л/моль.

V(СO2)=v(СO2)•VM=0,6 моль•22,4 л/моль=13,44 л.

Відповідь: V(CO2)=13,44 л.