What is the concentration, in mol/L, where 137g of NaCl has been dissolved in enough water to make

500mL of solution?

Ответы на вопрос

Отвечает Валитова Рината.

Ответ:

Объяснение:

500mL=0,5 L

n(NaCl)=m(NaCl)/M(NaCl)=137/58.5=2.342 mol

C(NaCl)=n(NaCl)/V=2.342 mol/0,5 L=4.684 mol/L.