Хангоми бо об ба реаксия дохил шудани 192г карбиди калсий чанд литр атсетилен (дар ш.н.) хосил

мешавад. А) 67,2 Б) 112 В) 33,6 Г) 56​

Ответы на вопрос

Отвечает Popadin Evgen.

Ответ:

СаС₂ + 2Н₂О → СН≡СН + Са(ОН)₂

n(CaC₂) = m(CaC₂)/M(CaC₂) = 192г/ 64г/моль = 3моль

n(C₂H₂) = n(CaC₂) = 3моль

V(C₂H₂) = n(C₂H₂) * Vm = 3моль * 22,4л/моль

V(C₂H₂) = 67,2л

вариант а)

Объяснение: