2. (2016) 25 % li eritmaga 200 g 20 % li eritma quyilganda necha gramm 24 % li eritma olinadi? A)

750 B) 1250 C) 1000 D) 800​

Ответы на вопрос

Отвечает Barbq-Junior Андрюха.

Відповідь:

Bu masalada, 25% lik eritma 200 gram misolgi yaratilgan. Uning 20% lik eritmasi necha gramm 24% lik eritmasi olishi kerakligini hisoblashimiz kerak.

Yuqoridagi masaladan olishimiz kerak bo'lgan ma'lumotlar:

Birinchi eritma 25% (0.25) ni o'z ichiga oladi va 200 gram bo'lgan.

Ikkinchi eritma 20% (0.20) lik eritma.

Uchinchi eritma 24% (0.24) lik eritma olishi kerak.

Uchinchilarga olishi kerakligi belgilangan, deb o'ylaymiz. Bizning vazifamiz ikkinchi eritma necha gramm kerakligini aniqlash.

Ikkinchi eritma 20% lik eritma (0.20) bo'lib, uning xolati o'z ichiga oladi. Biz uchinchilarni yig'indisiga qarab, quyidagi formuladan foydalanamiz:

(0.25 * 200) - (0.20 * x) = (0.24 * 200)

Masaladan bajarilganda, uchinchilarni yig'indisiga qarab, quyidagi tenglikni hosil qilamiz:

50 - 0.20x = 48

Endi tenglikni x bo'yicha yechamiz:

0.20x = 50 - 48

0.20x = 2

Bu yerda, x-ni topish uchun 2 ni 0.20 ga bo'lib bo'lib olishimiz kerak. Natijada:

x = 2 / 0.20

x = 10

Demak, 20% lik eritma 10 gramm bo'lishi kerak. Bu eritma 24% lik eritma olishi kerak, deb belgilangan, shuning uchun u 24% lik eritma 10 gram bo'ladi.

Javob: B) 1250