Знайдіть та виправіть неточності: . . . ● . . 1) N2 + H2 = NH3 2) CuCl, + KOH = KCl + Cu(OH), 3)

CO + H2O = CO2 + H2 4) SOz + O2 = SOz 5) CuSO4 + Fe = FeSO4 + Cu 6) C + O2 = COz 7) CuSO4 + NaOH = Na2SO4 + Cu(OH)2 8) 2NO = N2 + Oz СРОЧНО ПОЖАЛУЙСТА ​

Ответы на вопрос

Отвечает Усербаева Наргиз.

Объяснение:

1. N2+ 3H2=2NH3 (The correct

balanced equation for the formation

of ammonia from nitrogen and

hydrogen)

+

2. CuCl2 + 2KOH=2KCI + Cu(OH)2 (The correct balanced equation for the reaction between copper(II) chloride and potassium hydroxide)

3. CO+H2O=H2 + CO2 (The correct

balanced equation for the reaction

between carbon monoxide and water) 4. 2502+02=2SO3 (The correct

balanced equation for the formation of sulfur trioxide from sulfur dioxide

+

and oxygen)

5. CuSO4 + Fe=FeSO4 + Cu (The

correct balanced equation for the

reaction between copper(II) sulfate

and iron)

6. C+02=CO2 (The correct balanced

equation for the combustion of

carbon)

7. CuSO4+2NaOH= Na2S04+ Cu(OH)2 (The correct balanced equation for the reaction between copper(II) sulfate and sodium hydroxide)

2NO= N202 (The correct balanced equation for the dimerization of nitric oxide to nitrogen dioxide)

Note: In the original equation, "Oz" is not a valid chemical formula