KMnO4, NaNO3 2. Массасы 4% күкірттен және 60% оттектен тұратын заттың химиялык формуласын

аныктандар. Бұл заттын салыстырмалы [3] молекулалык массасы 80-ге тең. ​

Ответы на вопрос

Отвечает Ганцгорн Александр.

Біздің есептеу жолымен, заттың массасын молекула массасына бөлу арқылы химиялық формуласын анықтауға болады. Молекула массасыны табу үшін заттың жалпы массасын және қосымша молекулалар санын табуымыз керек.

Егер зат 4% күкірттен жасалған болса, онда оның массасы 96% қосымша оттек болар. Сондықтан, қосымша оттек массасыны қосу қажет. Массалық қосымша оттек салыстықты 60% болса, онда күкірт 40% болар. Егер күкірт массасын қосу қажет, содан кейін күкірттен оттеген массаны табу үшін:

Күкірт массасы / (1 - Күкірт салыстықты) = Күкірт массасы / (1 - 0.4) = Күкірт массасы / 0.6

Біздің масштабта, 4% күкірттен жасалған заттың массасы күкірт массасының 0.6 көбірек болады.

Сонда біз молекулалық массасын табу үшін заттың массасын және молекулалар санын байланыстырамыз:

Молекулалық массасы = (Заттың массасы) / (Молекулалар саны)

Молекулалық массасы = (0.6) / (Молекулалар саны)

Содан кейін, молекулалық массасының 80-ге тең болуын анықтау үшін, молекулалар саныны табу қажет:

(0.6) / (Молекулалар саны) = 80

Молекулалар саны = 0.6 / 80 = 0.0075

Молекулалық массасын табу үшін, молекулалар санын кірістіріп аламыз:

(0.6) / (0.0075) = 80

Сонымен, бұл заттың химиялық формуласы KMnO4 болады.