•4. Элементтік талдаудың нәтижесі бойынша екінегізді, тармақталған құрылысты карбон қышқылының

формуласын құрастырыңдар: a) C-49,3%; H-6,85%; O-43,85%; a) C-34,6%; H-3,9%; 0-61,5%. ​

Ответы на вопрос

Отвечает Коркишко Инна.

Відповідь:

а) Талдаудың нәтижесі бойынша Тармақталған құрылыстың карбон қышқылының формуласын табу үшін, өндіруші қатарын құразымыз:

C - 49.3%

H - 6.85%

O - 43.85%

Массасы 100г болатын құрылыс ішінің масасының бөліктерін массасы бойынша есептеу керек:

Масса(C) = 49.3 г

Масса(H) = 6.85 г

Масса(O) = 43.85 г

Мұнда құрылыс бірлігінің (массасы 100г болатын) молекуляр массасын құрамыз:

Молекуляр масса(C) = масса(C) / C-нің атомдарының жалпы саны

Молекуляр масса(H) = масса(H) / H-нің атомдарының жалпы саны

Молекуляр масса(O) = масса(O) / O-нің атомдарының жалпы саны

Сондықтан, молекуляр массасын құрамыз:

49.3 г / (12.01 г/моль) = 4.108 моль

6.85 г / (1.01 г/моль) = 6.79 моль

43.85 г / (16.00 г/моль) = 2.739 моль

Сондықтан, құрылыс молекуляр формуласын жазамыз:

C4.108H6.79O2.739

немесе семілік нұсқасымен C4.108H6.79O2.739

б) Талдаудың нәтижесі бойынша, тармақталған құрылысты, өндіруші қатарын құрастырамыз:

C - 34.6%

H - 3.9%

O - 61.5%

Массасы 100г болатын құрылыс ішінің масасының бөліктерін массасы бойынша есептеу керек:

Масса(C) = 34.6 г

Масса(H) = 3.9 г

Масса(O) = 61.5 г

Мұнда құрылыстың (массасы 100г болатын) молекуляр массасын құрамыз:

Молекуляр масса(C) = масса(C) / C-нің атомдарының жалпы саны

Молекуляр масса(H) = масса(H) / H-нің атомдарының жалпы саны

Молекуляр масса(O) = масса(O) / O-нің атомдарының жалпы саны

Сондықтан, молекуляр массасын құрамыз:

34.6 г / (12.01 г/моль) = 2.879 моль

3.9 г / (1.01 г/моль) = 3.861 моль

61.5 г / (16.00 г/моль) = 3.844 моль

Сондықтан, құрылыс молекуляр формуласын жазамыз:

C2.879H3.861O3.844

немесе семілік нұсқаға сәйкес C2.879H3.861O3.844

Пояснення: