10. Massasi 10,4 g bo'lgan ikki valentli element oksidini eritish uchun xlorid kislotadan 7,3 g

sarf bo'ldiEritish uchun qaysi elementning oksidi olingan?A) bariy B) stronsiy C) kalsiy D) magniy​

Ответы на вопрос

Отвечает Сай Екатерина.

MeO+2HCl=MeCl2+H2O

n(HCl)=m(HCl)/M(HCl)=7.3/36.5=0.2mol

n(MeO)=1/2n(HCl)=1/2*0.2=0.1mol

M(MeO)=m(MeO)/n(MeO)=10.4/0.1=104g/mol

M(Me)=M(MeO)-M(O)=104-16=88g/mol

B) stronsiy