Дано куб АВСDА1В1С1D1. Обчислити величину кута між векторами АВ1 і А1D за допомогою векторного

методу. (Під час розв`язання скористайтесь формулою знаходження кута між векторами, прямі АВ1 і А1D позначте відповідними векторами)

Ответы на вопрос

Отвечает Зезюльчик Миша.

Дано куб АВСDА1В1С1D1. Обчислити величину кута між векторами АВ1 та А1D за допомогою векторного методу (позначте прямі АВ1 та А1D відповідними векторами). Підказка: скористайтесь формулою знаходження кута між векторами. "

Пояснення:

1 спосіб векторний

Нехай ребро куба. Введемо прямокутну систему координат, як показано на кресленні. Координати точок

А(а ;0; 0) , В(0;0;а) , , =√((-a)²+0²+a²)=a√2 ;

А(а ;0; a) , D(a;a;0) , , =√(0²+a²+(-a)²)=a√2 .

Скалярний твір можна вирахувати двома способами

-за визначенням ;

-використовуючи координати.

Отримуємо ,

2a²* = - а² ,

⇒ кут між векторами дорівнює 120 °.

Кутом між двома прямими, що перетинаються, називається величина найменшого з плоских кутів, утворених цими прямими ⇒ кут між прямими АВ₁ і А₁D дорівнює 60° .

2 спосіб по т. косінусів.

Добудуємо куб (власне до 2-го поверху).

Перенесемо вектор як показано на кресленні, для поєднання початків даних векторів. Знайдемо кут між векторами з ΔА₁DB₂ по т. косінусів. Знайдемо довжини відрізків

- А₁В₂=А₁D, як діагоналі квадрата, по т. Піфагора √(а²+а²)=а√2.

- DB₂, як діагональ прямокутного паралелепіпеда з вимірами а, а,2а; DB₂ =√(а²+а²+4а²)=а√6.

DB₂²= А₁В₂² + А₁D²-2*А₁В₂*А₁D* cos( А₁В₂;А₁D),

6а²=2а²+2а²-2*а√2*а√2* cos( А₁В₂;А₁D),

2*а√2*а√2* cos( А₁В₂;А₁D)=-2а²,

cos( А₁В₂;А₁D)=-1/2 ⇒ кут між відрізками А₁В₂;А₁D дорівнює 120 °. Тоді кут між прямими АВ₁ і А₁D дорівнює 60 ° (180 ° -120 ° = 60 °).