4. Белгiсiз газдың (қ.ж.) тығыздығы 1,34 г/л. а) 11,2 л газдың массасын есептендер; ә) осы

көлемдегі молекулалар санын; б) 11,2 л газдың зат мөлшерін ; в) сутек бойынша тығыздығын есептендер.​

Ответы на вопрос

Отвечает Дугаров Очир.

Ответ:

а) 11,2 л газдың массасын есептендер:

Масса (м) = Тығыздық (қ.ж.) × Объем (л)

Масса (м) = 1,34 г/л × 11,2 л = 15,008 г

б) 11,2 л газдың зат мөлшерін есептендер:

11,2 л газ тығыздығы 1,34 г/л болғаны үшін, молекулалардың зат мөлшерін байланысты әр 11,2 л үшін 1,34 г таңдалады.

в) Сутек бойынша тығыздығын есептендер:

Сутек бойынша тығыздығын есептеу үшін, мольдік теорияның тең есептемесін пайдаланамыз. Одан есептеу үшін 11,2 л газдың мольдік теориясын пайдаланамыз, ал ол өзгермейді.

1 моль үшін туғызулар саны (Avogadro саны) 6.022 × 10^23 молекула болады. Сондықтан 11,2 л газда қанша молекула болатынын түсіну үшін:

11,2 л × (6.022 × 10^23 молекула/л) = 6.73424 × 10^24 молекула

Су тығыздығын есептеу үшін өзгермейтін теорияның тең есептемесін пайдаланамыз. Осыда барлық жерге сутек бойынша тығыздықты есептеу мүмкін:

Тығыздық (г/л) = Мольдік массы (г/моль) × Молекула саны (молекула)

Сутек бойынша тығыздығы (г/л) = 15,008 г / 11,2 л = 1,344 г/л