Calculate the relative density of argon Ar gas according to ammonia NH3?​


Ответы на вопрос

Отвечает Кашина Юлия.

Ответ:

d(Ar/NH3)=2,35

Объяснение:

d(Ar/NH3)=M(Ar)/M(NH3)=40/17=2,35