284г стеарин қышқылынан алынған құрамында 50% натрий стераты бар шарушылық сабының массасын есепте.​


Ответы на вопрос

Отвечает Попельнюхов Дима.

w(C17H35COONa) = 50%

m(C17H35COOH) = 284 г

m(мыла)-?

Решение:

C17H35COOH + NaOH = C17H35COONa + H2O

1) n(C17H35COOH) = m(C17H35COOH) / M(C17H35COOH) = 284 / 284 = 1 моль

2) по уравнению реакции: n(C17H35COONa) = n(C17H35COOH)

значит, n(C17H35COONa) = 1 моль

3) m(C17H35COONa) = n(C17H35COONa) * M(C17H35COOH) = 1 * 306 = 306 г

4) m(мыла) = m(C17H35COONa)/w(C17H35COONa) = 306/0,5 = 612 г

Ответ: m(мыла) = 612 г