курамында комиртектин массалык улеси 0,827(82,7%) жане сутектин массалык улеси 0,173(17,3%) болатын

жане ауамен салыстыргандагы тыгыздыгы 2-ге тен комирсутектин молекулалык формуласын тап.

Ответы на вопрос

Отвечает Севостьянов Василий.

ең алдымен комиртек пен сутектин массалык улестерин салыстырмалы атомдык массасына болемиз. Ягни 82,7%/12=6,89 ал 17,3%/1=17.3 енди осы шыккан мандерди кишисине болемиз сонда комиртектики 6,89/6,89=1     ал сутектики    17.3/6,89=2,5 осындай шамага тен болады

Енди орнаны коямыз С1Н2,5. Бундай формула жок.

 

Сондыктан (ауамен салыстыргандагы тыгыздыгы 2-ге тен ) дегенди пайдаланамыз

ауанын салыстырмалы атомдык массасы 29г/моль га тен. сонда 2*29г/моль=58 г/моль

mr(С1Н2,5)=12г/моль+ 2,5г/моль=14,5 г/моль

58 г/моль / 14,5 г/моль=4

сосын жанагы шыккан формуланы 4 еселеймиз (С1Н2,5)4=C4H10=58 г/моль

Жауабы:C4H10=58 г/моль. Бул бутан.