
44. Келечектеги үй-бүлө» деген тема боюнча эссе жазып План 1. Келечектеги үй-бүлө кандай болот? 2.
Үй-бүлөдө канча бала болот? 10 3. Ата-энеси эмне жумуш кылат? 4. Балдар үй-бүлөдө кандай жумуш кылат? 5. Сага ушундай үй-бүлө жагабы? Эмне үчүн? 

Ответы на вопрос

Ответ:
Талас облустук чет тилдер лицей-комплексинин география сабагынын мугалими
“Бала жакшысы-атанын даңкы, кыз жакшысы-эненин даңкы”
1. Сабактын максаты
1) Билим берүү: Окуучулар үй-бүлөнүн коомдук, социалдык жана адеп-аклактык мааниси жөнүндө түшүнүк алышат
2) Тарбиялык: Окуучулар үй-бүлөлүк биримдикке, ынтымакка, ата-энесин жана бир туугандарын урматтап, сыйлай билүүгө үйрөнүшөт
3) Өнүктүрүү: Окуучулардын сынчыл ойлору өнүгөт жана аларды топтордо иштей билүүгө үйрөнөт
2. Сабактын тиби: Жаңы материалдарды өздөштүрүү
3. Сабакты өтүүнүн формасы: Интерактивдүү сабак.
4. Сабактын жабдылышы: “Үй-бүлө” (чийме) ватман, маркер, макал-лакаптар жана сабакка тийиштүү сөздөр жазылган плакат
Презентация.
5. Сабактын жүрүшү.
1-кадам ( 3 мин).
Уюштуруу.
1. Окуучуларды тактоо.
2. Класстык кабинетти сабакка даярдоо.
3. Окуучуларды 4 топко бөлүү.
2-кадам (2мин).
Мээ чабуулу.
1. Үй-бүлө деген эмне?
2. Үй-бүлө кандай түрлөргө бөлүнөт?
3. Үй-бүлөнүн курамы кимдерден турат?
4. Үй-бүлөдө кимдин орду жогору? (Ата-эне,бала)
3-кадам (7мин).
Үй-бүлө деген чийменин негизинде мугалимдин кыскача баяндамасы.
Бүгүнкү биздин өтө турган темабыз “Бала жакшысы ата даңкы, кыз жакшысы эне баркы” деп аталат. Сабакта биз силер менен үй-бүлө деген эмне экендигин, ата-эне баланын үй-бүлөдөгү орду тууралуу пикир алышабыз.
ЧИЙМЕ
Үй-бүлө ыктыярдуу никеде негизделген адамдардын майда топтору. Үй-бүлө мамлекеттин ячейкасы. Үй кирпичтерден куралган сыяктуу үй-бүлөдөн мамлекет куралат. Үй-бүлөдө мамлекеттин келечектиги жарандары өсүп тарбияланат. Социалдык курамы боюнча үй-бүлө толук эмес үй-бүлө, өзөк үй-бүлө, чоң үй-бүлө деп бөлүнөт.
Толук эмес үй-бүлөгө атасыз же энесиз жашап жаткан үй-бүлөлөр кирет. Балалуу болуунун каалабаган, кааласа да мүмкүнчүлүгү же шарты жок жубайлар бар. Андайлар өзөк үй-бүлөнү түзүшөт.Чоң үй-бүлөдө кайната, кайнене, уул-келини, уул-кыздары небере-чөбөрөлөрү бирге жашашат. Үй-бүлө коомдо жеке, социалдык, экономикалык функцияларды аткарат. Жеке функцияга тукум улоочулук, социалдык функцияга балдарды турмушка аралаша билүүгө тарбиялоо, экономикалык функцияга тамак-аш,кийим-кече турак-жай менен камсыз кылуу иш-аракеттери ж.б.кирет
Сүйүү, сыйлоо, сабырдуулук, ишеним, ынтымак, милдет, жоопкерчилик үй-бүлөнүн бирден-бир адеп-ахлактык дөөлөтү болуп эсептелет.
4-кадам (3мин).
Окуучуларга жогорудагы таблицаны өз алдынча толтурууну сунуш кылуу. Белгиленген убакыт аяктагандан кийин аткарган тапшырмасын 3 окуучуну жалпы класска угуза окутуп көрүү.
Менин үй-бүлөм
5-кадам (15мин).
Ар бир топко бирден суроо берип,берилген суроого биргелешип жооп жазууну жана белгиленген убакыт бүткөндөн кийин ар топтон бирден окуучу чыгып презентациялоосун сунуштоо.
1-топ:Ата-энелер балдарына кандай мамиле жасоого тийиш?
2-топ:Ата-энелер балдарына кандай мамиле жасабоого тийиш?
3-топ:Балдар ата-энесине кандай мамиле жасоого тийиш?
4-топ:Балдар ата-энесине кандай мамиле жасабоого тийиш?
6-кадам(2мин)
Оюн мында окуучулар өздөрү көргөн 7 жаныбардын атын жазышат.Мугалим 1 же 2 окуучуну окутуп көрүп,төмөндөгү тартипте алардын үйүндөгүлөргө жасаган мамилесин аныктайт.
1.Атасына 2.Апасына 3.Агасына
4.Женесине 5.Эжесине7.Инисине
6.Синдисине(карындашына)
7-кадам(3 мин)
Макал-лакаптарды талкуулоо
“Куш уядан эмнени көрсө,учканда ошону алат”.”Ата коргон ок жонот,эне коргон тон бычат”.
8-кадам(3 мин)
Окуучуларды “Эсинде болсун “ деген адеп ахлактык эрежелер менен тааныштыруу.
1.Ата-энене акарат айтпа
2.Ата-энендин айтканын эки кылба
3.Тамакка ата-эненден мурда озунуп кол сунба
4.Ата-энендин женилин жерден,оорун колдон ал
5.Жасаган тамагындан алдын ала ата-энене ооз тийгиз
6.Калп суйлоп эч качан ата- эненди алдаба
7.Ата-эненден озунуп соз суйлобо.Созун болбо
8.Ата-эненден саламынды жазба
9.Ата-энеңдин ден-соолугун дайыма сурап тур
Сыркоолосо жардамыңды аяба
10.Баардык жакшыл буюмду ата-энеңе арна
11.Тийиштүү майрамдарда ата-энеңе белек берип турууну унутпа
12.Иштеп тапканыңды алгач ата-энеңе алып келип бер
13.Каарып калган ата-энеңди кароосуз калтырба
14.Ата-энеңди бөөдө убара кылба
15.Ата-энеңди бөөдө убара кылба
9-кадам (5-мүн)
Рефлекция (бышыктоо)
1)Үй-бүлө деп эмнени айтабыз?
2Үй-бүлөнүн кандай түрлөрүн билесиңер?
3)Үй-бүлөнүн кандай функциялары бар?
4)Үй-бүлөдө ата кандай милдетти аткарат?
5)
10-кадам (2мүн)
Баалоо
Бүгүнкү сабакта силерге кайсы топтун,кимдердин жооптору айрыкча жакты?...
11-кадам (1-мүн)
Үйгө тапшырма
“Ата аскалуу тоо,эне-боорундагы булак,бала ортодо күйүп турган шам чырак” деген темада эссе жазып келүү.



Келечектеги үй-бүлөдөгү жана балдар саны
Келечектеги үй-бүлө бир нече жерден турат. Бул жерлерди аралаштыруу үчүн адамдардын жашоосунун талаптарына, күндүзгү жана түнгү көрүүгө, атайын кызматтардын бардыгына жана башка факторларга байланышат. Келечектеги үй-бүлөдөгү балдар саны да келечектеги адамдардын санына байланышат.
1. Келечектеги үй-бүлө кандай болот? Келечектеги үй-бүлө, адамдардын түнгү жаткан жерден көрүлөт. Бул жерлер адамдарга жашоо, учурум жана түнгү көрүү үчүн керек болот. Келечектеги үй-бүлөлөр жерлерди аралаштыруу үчүн адамдардын жашоосунун талаптарына жана башка факторларга байланышат.
2. Үй-бүлөдө канча бала болот? Үй-бүлөдөгү балдар саны келечектеги адамдардын санына байланышат. Келечектеги үй-бүлөлөрдө балдар саны жогору болушу мүмкүн, анда келечектеги адамдардын балдарынын саны ашылуу себептери болушу мүмкүн.
3. Ата-энеси эмне жумуш кылат? Ата-энеси келечектеги үй-бүлөдө жумуш кылат. Ата-энеси адамдардын балдарын жашоо, учурум жана түнгү көрүү үчүн керек болот. Ата-энеси балдарына көмөкчүлүк көрсөтөт, олордун жашоосунун талаптарына жана башка факторларга байланышат.
4. Балдар үй-бүлөдө кандай жумуш кылат? Балдар келечектеги үй-бүлөдө жумуш кылат. Балдар келечектеги адамдардын балдарына көмөкчүлүк көрсөтөт, олордун жашоосунун талаптарына жана башка факторларга байланышат. Балдар келечектеги үй-бүлөдөгү жумуштар адамдардын балдарынын бактылуу жана жашоосунун көрүлүшү үчүн керек болот.
5. Сага ушундай үй-бүлө жагабы? Эмне үчүн? Сага ушундай үй-бүлөлөр адамдардын жашоосунун талаптарына жана күндүзгү жана түнгү көрүү үчүн керек болот. Сага ушундай үй-бүлөлөр адамдардын жашоосунун көрүлүшүнө көмөкчүлүк көрсөтөт жана адамдардын жашоосунун талаптарына жана башка факторларга байланышат.
Note: The provided search result snippet does not provide enough information to cite a specific source.


Похожие вопросы
Топ вопросов за вчера в категории Кыргыз тили
Последние заданные вопросы в категории Кыргыз тили
-
Математика
-
Литература
-
Алгебра
-
Русский язык
-
Геометрия
-
Английский язык
-
Химия
-
Физика
-
Биология
-
Другие предметы
-
История
-
Обществознание
-
Окружающий мир
-
География
-
Українська мова
-
Информатика
-
Українська література
-
Қазақ тiлi
-
Экономика
-
Музыка
-
Право
-
Беларуская мова
-
Французский язык
-
Немецкий язык
-
МХК
-
ОБЖ
-
Психология
-
Физкультура и спорт
-
Астрономия
-
Кыргыз тили
-
Оʻzbek tili